Naujos technologijos fizinio aktyvumo skatinimui: Ingress patirtis

Sparčiai vystantis naujoms technologijoms, netekome daugybės galimybių būti fiziškai aktyviais ir gyvai bendrauti su žmonėmis. Daugiau nebereikia lipti laiptais, nes turime liftus ir eskalatorius, nėra reikalo ir vaikščioti, nes turime automobilius, segway’us ir skuterius. Vietoj to, kad žaistų lauke, vaikai užsidaro kambariuose su kompiuteriniais žaidimais. Taip pat nebėra reikalo būti šalia žmogaus, norint su juo bendrauti, nes turime mobiliuosius telefonus, internetinius video pokalbius ir socialinius tinklus.

Kita vertus, naujos technologijos taip pat panaudojamos ir motyvuoti žmones būti fiziškai aktyvesniais. Turime pedometrus, akselerometrus ir GPS sekimo įrangą, kurie matuoja mūsų fizinį aktyvumą ir leidžia sekti savo progresą. Galime dalintis savo sportavimo pasiekimais su draugais socialiniuose tinkluose. Taip pat turime programėles, kurios mažina mūsų sėdėjimo laiką darbe, laikas nuo laiko priversdamos padaryti pertraukėlę ir pasimankštinti. Netgi video žaidimai tapo aktyvesni, priversdami mus fiziškai atlikti judesius tam, kad įveiktume užduotį. Atsirado ir metro bilietų aparatas, priimantis pritūpimus vietoj pinigų. Šį kartą aptarsiu išmaniųjų telefonų žaidimą, kuris skatina vaikščioti. Vaikščioti daug!

Pasaulis yra ne toks, koks atrodo

Tiems, kas nėra girdėję, Ingress yra išplėstinės realybės žaidimas. Istorija aiškina, kad paslaptinga medžiaga (energija) buvo paskleista žemėje, ir viešose vietose (skulptūros, monumentai ir t.t.) ėmė rastis portalai. Paslaptingoji energija įtakoja viską aplink mus, todėl labai svarbu ją suprasti geriau.

Dvi grupuotės (komandos) kovoja dėl portalų kontrolės. Mėlynieji Resistance (pasipriešinimas), taip pat žinomi kaip Smurfai, yra vedami idėjos apsaugoti žmoniją nuo naujos jėgos (konservatoriai :P), o žalieji Enlightenment (apsišvietimas), taip pat žinomi kaip Varlės, yra vedami idėjos, jog naujoji jėga pakylės žmoniją (liberalai?).

Abiejų grupuočių agentai kuria naujus portalus, rinkdami išteklius, „nulaužia” vieni kitų portalus, sunaikina ir perima priešo portalus, juos jungia jungtimis ir sudaro laukus tam, kad rinktų taškus, pakiltų į aukštesnį lygį ir galėtų kurti dar stipresnius portalus.

Panašu į eilinį kompiuterinį žaidimą? Tikrai ne, nes tam, kad perimtum portalą, turi fiziškai būti šalia jo! Nori kontroliuoti miestą? Išeik iš namų ir žaisk Ingress.

Fizinė nauda

Kaip jau minėta, Ingress priverčia vaikščioti nuo portalo prie portalo, nes norėdamas jį „nulaužti”, privalai priartėti arčiau nei per 40 metrų. Nors Ingress skaičiuoja tavo nueitus kilometrus, ir kartais nustembi, kad per dieną suvaikščiojai 10 kilometrų, dažniausiai esi tiesiog laimingas, kad šiandien pavyko nulaužti ir sujungti daug portalų.

“Brangioji, aš rytoj keliuosi anksti, noriu „nulaužti” kelis portalus pakeliui į darbą”

“Kur taip ilgai užtrukai?”… “Ai, ėjau aplinkkeliu, kad „nulaužčiau” kelis portalus”

Panašūs pokalbiai su mano draugu buvo tokie dažni, jog teko pačiai pradėti žaisti Ingress. Girdėjau istorijų, panašių į šią: tėvelis išėjo pasivaikščioti su kūdikiu, miegančiu vežimėlyje, ir nepastebėjo, kaip pražaidė Ingress net keturias valandas, kol susirūpinusi žmona nepradėjo skambinti. Kūdikis pamiega gryname ore, tėtis pasportuoja, o mama gauna šiek tiek ramybės – visi laimingi!

Socialinė nauda

Nors iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti, kad tai labai vienišas ir nedraugingas užsiėmimas, iš tiesų, jis turi daug bendravimo privalumų. Žaisdamas Ingress, laikas nuo laiko sutinki kitų žaidėjų tiesiog gatvėje, pradedi bendrauti, keistis patirtimi ar netgi resursais (jei abu esate toje pačioje komandoje). Bendrauji su savo komandos agentais internetu, aptari strategijas, planuoji susitikimus ir komandines Ingress žaidimo sesijas. Ir… iš tiesų susitinki su kitais agentais ir visi kartu einate į miestą žaisti Ingress.

Visgi tai yra komandinis žaidimas ir efektyviai kovai su priešininku komanda turi būti susitelkusi. Todėl tokios žinutės, kaip „Ei, miestas pamėlynavo, kas už tai, kad jį vėl nudažytume žaliai?“, pakutena tavo atsakomybės jausmą ir tu išeini į šaltį atlikti pareigą. O mieliausias vaizdelis, kai du agentai, žaisdami kartu, žvelgia vienas kitam per petį, pasaugodami nuo artėjančių įtartinų asmenų. Štai čia tai tikra komandinė dvasia! Ir viskas dėl bendro tikslo ir didesnio gėrio.

Pabaigai

Nors susirūpinę balsai teigia, kad Ingress pagalba Google renka vietos duomenis, kuriuos vėliau panaudos slaptam planui įgyvendinti, ir nors kai kurie žmonės taip rimtai žiūri į žaidimą, jog yra rizikos, kad jis pavirs į tikrą grupuočių kovą dėl įtakos zonų mieste… Griebti savo išmanųjį ir lėkti į lauką „laužti” portalų vis tiek yra geresnis pasirinkimas, nei sėdėti priešais televizorių ar kompiuterį.

Girdėjau, kad Ingress pagerina tavo fizinę formą, padaro tave atsparesniu sudėtingoms oro sąlygoms, išmoko sutelkti dėmesį į čia ir dabar, geriau pastebėti aplinką, ir netgi leidžia sužinoti naujų dalykų apie savo miestą… Kaip vidurinio lygio agentė, visiškai su tuo sutinku! 🙂

SportoPsichologija

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Galite prisegti foto (tik JPEG) ;)

Brukalų kiekiui sumažinti šis tinklalapis naudoja Akismet. Sužinokite, kaip apdorojami Jūsų komentarų duomenys.